TDK Corporation FG28X7R1A155KRT00
Part No.:
FG28X7R1A155KRT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28X7R1A155KRT00.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 10V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28X7R1A155KRT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28X7R1A155KRT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28X7R1A155KRT00?
Image FG28X7R1A155KRT00
Part Number FG28X7R1A155KRT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)