TDK Corporation FG28X5R1H684KRT06
Part No.:
FG28X5R1H684KRT06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28X5R1H684KRT06.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X5R RADIAL
Shipping
Inventory:859
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28X5R1H684KRT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28X5R1H684KRT06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28X5R1H684KRT06?
Image FG28X5R1H684KRT06
Part Number FG28X5R1H684KRT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)