FG28C0G1H822JNT06.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG28C0G1H822JNT06 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FG |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 8200 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |