TDK Corporation FG28C0G1H272JNT00
Part No.:
FG28C0G1H272JNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG28C0G1H272JNT00.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 50V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:574
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG28C0G1H272JNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG28C0G1H272JNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG28C0G1H272JNT00?
Image FG28C0G1H272JNT00
Part Number FG28C0G1H272JNT00
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)