TDK Corporation FG26X7R2J102KNT06
Part No.:
FG26X7R2J102KNT06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG26X7R2J102KNT06.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 630V X7R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG26X7R2J102KNT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG26X7R2J102KNT06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG26X7R2J102KNT06?
Image FG26X7R2J102KNT06
Part Number FG26X7R2J102KNT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)