TDK Corporation FG26X7R1H475KRT00
Part No.:
FG26X7R1H475KRT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG26X7R1H475KRT00.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:444
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG26X7R1H475KRT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG26X7R1H475KRT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG26X7R1H475KRT00?
Image FG26X7R1H475KRT00
Part Number FG26X7R1H475KRT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)