TDK Corporation FG26X7R1H474KNT06
Part No.:
FG26X7R1H474KNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG26X7R1H474KNT06.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG26X7R1H474KNT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG26X7R1H474KNT06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG26X7R1H474KNT06?
Image FG26X7R1H474KNT06
Part Number FG26X7R1H474KNT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)