TDK Corporation FG26X7R1E225KNT00
Part No.:
FG26X7R1E225KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG26X7R1E225KNT00.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG26X7R1E225KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG26X7R1E225KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG26X7R1E225KNT00?
Image FG26X7R1E225KNT00
Part Number FG26X7R1E225KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)