TDK Corporation FG26X5R1H106KRT00
Part No.:
FG26X5R1H106KRT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG26X5R1H106KRT00.pdf
Description:
CAP CER 10UF 50V X5R RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG26X5R1H106KRT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG26X5R1H106KRT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG26X5R1H106KRT00?
Image FG26X5R1H106KRT00
Part Number FG26X5R1H106KRT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)