TDK Corporation FG24X7R2E102KNT00
Part No.:
FG24X7R2E102KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG24X7R2E102KNT00.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 250V X7R RADIAL
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG24X7R2E102KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG24X7R2E102KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG24X7R2E102KNT00?
Image FG24X7R2E102KNT00
Part Number FG24X7R2E102KNT00
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)