TDK Corporation FG24X7R1H334KNT00
Part No.:
FG24X7R1H334KNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG24X7R1H334KNT00.pdf
Description:
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:500
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG24X7R1H334KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG24X7R1H334KNT00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG24X7R1H334KNT00?
Image FG24X7R1H334KNT00
Part Number FG24X7R1H334KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.33 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)