TDK Corporation FG24X7R1H224KNT00
Part No.:
FG24X7R1H224KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG24X7R1H224KNT00.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG24X7R1H224KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG24X7R1H224KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG24X7R1H224KNT00?
Image FG24X7R1H224KNT00
Part Number FG24X7R1H224KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)