FG22X7R1H225KNT00.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG22X7R1H225KNT00 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |