TDK Corporation FG22C0G2J473JNT06
Part No.:
FG22C0G2J473JNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG22C0G2J473JNT06.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 630V C0G RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FG22C0G2J473JNT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG22C0G2J473JNT06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG22C0G2J473JNT06?
Image FG22C0G2J473JNT06
Part Number FG22C0G2J473JNT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)