FG20X7R2J683KNT00.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG20X7R2J683KNT00 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.068 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |