TDK Corporation FG18X7R1A225KRT00
Part No.:
FG18X7R1A225KRT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG18X7R1A225KRT00.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG18X7R1A225KRT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG18X7R1A225KRT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG18X7R1A225KRT00?
Image FG18X7R1A225KRT00
Part Number FG18X7R1A225KRT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)