FG18X5R1H105KRT06.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG18X5R1H105KRT06 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FG |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |