TDK Corporation FG18C0G2A122JNT00
Part No.:
FG18C0G2A122JNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG18C0G2A122JNT00.pdf
Description:
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG18C0G2A122JNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG18C0G2A122JNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG18C0G2A122JNT00?
Image FG18C0G2A122JNT00
Part Number FG18C0G2A122JNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)