TDK Corporation FG18C0G1H560JNT00
Part No.:
FG18C0G1H560JNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG18C0G1H560JNT00.pdf
Description:
CAP CER 56PF 50V C0G RADIAL
Shipping
Inventory:542
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG18C0G1H560JNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG18C0G1H560JNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG18C0G1H560JNT00?
Image FG18C0G1H560JNT00
Part Number FG18C0G1H560JNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 56 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)