TDK Corporation FG18C0G1H472JNT00
Part No.:
FG18C0G1H472JNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG18C0G1H472JNT00.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG18C0G1H472JNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG18C0G1H472JNT00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG18C0G1H472JNT00?
Image FG18C0G1H472JNT00
Part Number FG18C0G1H472JNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)