TDK Corporation FG18C0G1H1R5CNT06
Part No.:
FG18C0G1H1R5CNT06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG18C0G1H1R5CNT06.pdf
Description:
CAP CER 1.5PF 50V C0G RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
1.5 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG18C0G1H1R5CNT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG18C0G1H1R5CNT06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG18C0G1H1R5CNT06?
Image FG18C0G1H1R5CNT06
Part Number FG18C0G1H1R5CNT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 1.5 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)