FG18C0G1H181JNT06.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG18C0G1H181JNT06 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FG |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Capacitance | 180 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |