TDK Corporation FG16X7R1H684KNT00
Part No.:
FG16X7R1H684KNT00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG16X7R1H684KNT00.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG16X7R1H684KNT00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG16X7R1H684KNT00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG16X7R1H684KNT00?
Image FG16X7R1H684KNT00
Part Number FG16X7R1H684KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)