FG16C0G1H683JNT00.pdf
| Image |  |
| Part Number | FG16C0G1H683JNT00 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.068 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |