TDK Corporation FG11X7S1H106KRT06
Part No.:
FG11X7S1H106KRT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FG11X7S1H106KRT06.pdf
Description:
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FG
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FG11X7S1H106KRT06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FG11X7S1H106KRT06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FG11X7S1H106KRT06?
Image FG11X7S1H106KRT06
Part Number FG11X7S1H106KRT06
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)