FBMH1608HM471-TV.pdf
| Image | ||
| Part Number | FBMH1608HM471-T | FBMH1608HM471-TV |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Series | FB | FB |
| Package/Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Filter Type | Power Line | Power Line |
| Number of Lines | 1 | 1 |
| Impedance @ Frequency | 470 Ohms @ 100 MHz | 470 Ohms @ 100 MHz |
| Current Rating (Max) | 1A | 1A |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 150mOhm | 150mOhm |
| Ratings | - | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) |