TDK Corporation FA28X8R1H104KRU06
Part No.:
FA28X8R1H104KRU06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA28X8R1H104KRU06.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X8R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FA28X8R1H104KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA28X8R1H104KRU06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA28X8R1H104KRU06?
Image FA28X8R1H104KRU06
Part Number FA28X8R1H104KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)