FA26C0G2J152JNU06.pdf
| Image | |
| Part Number | FA26C0G2J152JNU06 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1500 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |