TDK Corporation FA24X8R1H224KRU06
Part No.:
FA24X8R1H224KRU06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA24X8R1H224KRU06.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X8R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA24X8R1H224KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA24X8R1H224KRU06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA24X8R1H224KRU06?
Image FA24X8R1H224KRU06
Part Number FA24X8R1H224KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)