FA24X8R1H154KRU00.pdf
| Image |  |
| Part Number | FA24X8R1H154KRU00 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.15 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | High Temperature |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |