TDK Corporation FA24X7R1H225KRU06
Part No.:
FA24X7R1H225KRU06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA24X7R1H225KRU06.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA24X7R1H225KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA24X7R1H225KRU06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA24X7R1H225KRU06?
Image FA24X7R1H225KRU06
Part Number FA24X7R1H225KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)