TDK Corporation FA22X7R1H475KRU06
Part No.:
FA22X7R1H475KRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA22X7R1H475KRU06.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FA22X7R1H475KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA22X7R1H475KRU06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA22X7R1H475KRU06?
Image FA22X7R1H475KRU06
Part Number FA22X7R1H475KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)