TDK Corporation FA18X8R1H683KRU06
Part No.:
FA18X8R1H683KRU06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA18X8R1H683KRU06.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V X8R RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA18X8R1H683KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA18X8R1H683KRU06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA18X8R1H683KRU06?
Image FA18X8R1H683KRU06
Part Number FA18X8R1H683KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)