TDK Corporation FA18X7R1H224KRU00
Part No.:
FA18X7R1H224KRU00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA18X7R1H224KRU00.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Shipping
Inventory:500
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FA18X7R1H224KRU00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA18X7R1H224KRU00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA18X7R1H224KRU00?
Image FA18X7R1H224KRU00
Part Number FA18X7R1H224KRU00
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)