TDK Corporation FA16X8R1H684KRU00
Part No.:
FA16X8R1H684KRU00
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA16X8R1H684KRU00.pdf
Description:
CAP CER 0.68UF 50V X8RADIAL
Shipping
Inventory:500
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order FA16X8R1H684KRU00 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA16X8R1H684KRU00 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA16X8R1H684KRU00?
Image FA16X8R1H684KRU00
Part Number FA16X8R1H684KRU00
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)