TDK Corporation FA16X8R1H105KRU06
Part No.:
FA16X8R1H105KRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA16X8R1H105KRU06.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X8R RADIAL
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
FA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA16X8R1H105KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA16X8R1H105KRU06 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA16X8R1H105KRU06?
Image FA16X8R1H105KRU06
Part Number FA16X8R1H105KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)