TDK Corporation FA16X8R1E225KRU06
Part No.:
FA16X8R1E225KRU06
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.FA16X8R1E225KRU06.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X8R RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order FA16X8R1E225KRU06 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the FA16X8R1E225KRU06 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FA16X8R1E225KRU06?
Image FA16X8R1E225KRU06
Part Number FA16X8R1E225KRU06
Manufacturer TDK Corporation
Series FA
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)