FA14X7R1H105KRU06.pdf
| Image |  |
| Part Number | FA14X7R1H105KRU06 |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |