EST1060T6R8NDGA.pdf
| Image |  |
| Part Number | EST1060T6R8NDGA |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | ES, T Type |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 6.8 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 5.5A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 21mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 23MHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.248" (6.30mm) |