Taiyo Yuden EMK212ABJ475MG-T
Part No.:
EMK212ABJ475MG-T
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EMK212ABJ475MG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the EMK212ABJ475MG-T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMK212ABJ475MG-T?
Image EMK212ABJ475MGHT EMK212ABJ475MG-T
Part Number EMK212ABJ475MGHT EMK212ABJ475MG-T
Product Status Active Obsolete
Capacitance 4.7 µF 4.7 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Features - -
Ratings AEC-Q200 -
Applications Automotive SMPS Filtering
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)