Taiyo Yuden EMK212ABJ106KG-T
Part No.:
EMK212ABJ106KG-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.EMK212ABJ106KG-T.pdf
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EMK212ABJ106KG-T on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the EMK212ABJ106KG-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMK212ABJ106KG-T?
Image EMK212ABJ106KG-T
Part Number EMK212ABJ106KG-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)