ELXZ6R3ELL222MJ25S.pdf
| Image | |
| Part Number | ELXZ6R3ELL222MJ25S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | LXZ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 2200 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.08 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.44 A @ 100 kHz |
| Impedance | 45 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |