EKYB500ELL681MK25S.pdf
| Image | |
| Part Number | EKYB500ELL681MK25S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | KYB |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 680 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.1 A @ 100 kHz |
| Impedance | 30 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |