EGXL160ELL471MJ16S.pdf
| Image | |
| Part Number | EGXL160ELL471MJ16S |
| Manufacturer | Chemi-Con |
| Package/Case | |
| Series | GXL |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 470 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 525 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| Impedance | 120 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |