EGC-70-400-TB-KF-0H-GK.pdf
| Image |  |
| Series | EGC | EGC | EGC | EGC | EGC |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Linear Actuator | Linear Actuator | Linear Actuator | Linear Actuator | Linear Actuator |
| Motor Type | Stepper | Stepper | Stepper | Stepper | Stepper |
| Stroke Length | 11.811" (300.00mm) | 15.748" (400.00mm) | 19.685" (500.00mm) | 23.622" (600.00mm) | 31.496" (800.00mm) |
| Load Force (Static) | - | - | - | - | - |
| Duty Cycle | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Voltage - Rated | - | - | - | - | - |
| Construction | Belt Driven | Belt Driven | Belt Driven | Belt Driven | Belt Driven |
| Accuracy | ±80µm | ±80µm | ±80µm | ±80µm | ±80µm |
| Acceleration | 50.00 m/s² | 50.00 m/s² | 50.00 m/s² | 50.00 m/s² | 50.00 m/s² |
| Features | - | - | - | - | - |
| Gear Reduction Ratio | - | - | - | - | - |
| Feedback Type | - | - | - | - | - |
| Termination Style | Connector | Connector | Connector | Connector | Connector |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C |