DCNLJ125NB24.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCNLJ125NB24.
| Image |  |
| Part Number | DCNLJ125NB24 |
| Manufacturer | Littelfuse/Commercial Vehicle Products |
| Series | DCNLJ |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 125 A |
| Switching Voltage | 60VDC - Max |
| Features | - |
| Termination Style | Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2 VDC |