DCNLB200NB60.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCNLB200NB60.
| Image |  |
| Part Number | DCNLB200NB60 |
| Manufacturer | Littelfuse/Commercial Vehicle Products |
| Series | DCNLB |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 60VDC |
| Contact Form | SPST-NC (1 Form B) |
| Contact Rating (Current) | 200 A |
| Switching Voltage | 60VDC - Max |
| Features | - |
| Termination Style | Stud |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Must Operate Voltage | 37 VDC |
| Must Release Voltage | 5 VDC |