DCNHR30PF48-01.pdf
| Image |  |
| Part Number | DCNHR30PF48-01 | DCNHR30PF48 |
| Manufacturer | Littelfuse/Commercial Vehicle Products | Littelfuse/Commercial Vehicle Products |
| Series | DCNHR | DCNHR |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 48VDC | 48VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 30 A | 30 A |
| Switching Voltage | 900VDC - Max | 900VDC - Max |
| Features | - | - |
| Termination Style | Stud, Wire Leads | Stud, Wire Leads |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Must Operate Voltage | 36 VDC | 36 VDC |
| Must Release Voltage | 4 VDC | 4 VDC |