CX2016SA16000D0MLRG1.pdf
| Image |  |
| Part Number | CX2016SA16000D0MLRG1 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | CX2016SA, Kyocera |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | ±40ppm |
| Frequency Tolerance | ±40ppm |
| Load Capacitance | 8pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) |