TDK Corporation CS75ZU2GA152MYGKA
Part No.:
CS75ZU2GA152MYGKA
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.CS75ZU2GA152MYGKA.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 300/440VAC Z5U
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
300VAC/440VAC
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order CS75ZU2GA152MYGKA on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the CS75ZU2GA152MYGKA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS75ZU2GA152MYGKA?
Image CS75ZU2GA152MYGKA
Part Number CS75ZU2GA152MYGKA
Manufacturer TDK Corporation
Series CS
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 300VAC/440VAC
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings X1, Y2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)